Sistem Geri Yükleme Komutu Kısayolu Oluşturma (Resimli Anlatım)

0

Sistem Geri Yükleme Noktası

Bu kılavuzda, basit bir komut ile tek tıklamayla Windows 10 bilgisayarınızda bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmayı göstereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10, karşılaşabileceğiniz birçok sorunu gidermenize yardımcı olabilecek birçok kurtarma özelliği ile birlikte gelir. Bu işlevlerden biri, yakın zamanda yüklenen bir güncelleme, sürücü veya uygulama nedeniyle sorunlar yaşıyorsanız, bilgisayarınızı doğru bir şekilde çalıştırabileceğiniz bir noktaya geri götürmenizi sağlayan Sistem Geri Yükleme Noktasını içerir.

Genellikle, işletim sisteminiz bilgisayarınızda değişiklik yapılmadan önce yeni bir geri yükleme noktası oluşturur ve el ile de geri yükleme noktaları oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, bu Windows 10 kılavuzunda, basit bir çift tıklamayla yeni geri yükleme noktaları oluşturmanıza izin verecek olan özel bir komut dosyası içeren bir masaüstü kısayolu oluşturma adımlarını anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

PC’nizde Sistem Geri Yükleme Noktası’nın etkin olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

İlk önce PC’nizde Sistem Geri Yükleme Noktasının etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir:

Başlat menüsünü açın ve arama kutusuna “Geri yükleme noktası oluştur” yazın ve Enter tuşuna basın.

Sistem Koruması adımında “Koruma Ayarları” altında işletim sisteminin yüklü olduğu sürücünün “Koruma” ayarının Açık mı yoksa Kapalı mı olduğunu doğrulayın. Sistem sürücüsünün koruması Açık ise sorun yok demektir. Eğer Kapalı ise sürücüyü seçin ve yapılandır diyerek “Sistem korumasını aç” seçeneğini işaretleyip kaydedin.

sistem geri yükleme penceresi

 

Sistem Geri Yükleme Noktası Kısayol Komut Dosyası Oluşturma

NOT: Bu kısayol sadece Windows 10’da değil aynı zamanda Windows 8.1 ve Windows 7 bilgisayarlarda da çalışacaktır.

Bir geri yükleme noktası oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Masaüstünü sağ tıklatın, Yeni’yi seçin ve Kısayol’u tıklatın.

kısayol oluşturma

Kısayol Oluştur sihirbazında, şu komutu yazın:

cmd.exe /k “wmic.exe /Namespace:\\root\default Path SystemRestore Call CreateRestorePoint “My Shortcut Restore Point”, 100, 7″

Daha sonra İleri diyerek devam edin.

kısayol oluşturma 2

Not: Komut temelde işletim sistemine Komut İstemi’ni açmasını ve Windows 10 PC’nizin bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak için Windows Yönetim Gereçleri Komut Satırı (WMIC) aracını kullanmasını söyler.

Daha sonraki sayfada kısayol için açıklayıcı bir ad girin ve Son’u tıklayın.

sistem geri yükleme noktası kısayol oluşturma 3

Yeni oluşturulan kısayolu sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin.

Gelişmiş düğmesini tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır“ı seçin. Tamam’ı tıklayın. Daha sonra Uygula deyin ve Tamam diyerek pencereyi kapatın.

Şimdi sıra geldi kısayol tuşumuzu test etmeye. Sistem geri yükleme noktası oluşturulup oluşturulamayacağını test etmek için masaüstü kısayolunu çift tıklayın. Eğer aşağıdaki ekran görüntüsüyle aynı olan bir Komut Satırı görürseniz her şey doğru şekilde çalıştı ve geri yükleme noktası oluşturuldu demektir.

sistem geri yükleme noktası kısayol çalıştırma

Bundan böyle bilgisayarınızda bir değişiklik yapacağınızda, bu kısayol simgesine çift tıklayarak hızlı bir şekilde yeni bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

DİKKAT: Eğer son 24 saatte oluşturulmuş bir geri yükleme noktası var ise bu kısayol komutuna tıklasanız bile geri yükleme noktası oluşturulmaz. Bunun için son 24 saat içerisinde oluşturulan geri yükleme noktalarını silmeniz gerekir.

Kısayol Simgesini Değiştirme

Daha uygun bir simge eklemek isterseniz kısayola sağ tıklayın ve Özellikler deyin. Ardından “Simgeyi Değiştir” düğmesini tıklayın ve açılan penceredeki alana “%SystemRoot%\System32\shell32.dll” yolunu yazarak Enter tuşuna basın. Açılan simgeler penceresinden istediğinizi seçin ve Tamam diyerek kaydedin.

sistem geri yükleme noktası kısayol simge değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here