Programsız Bilgisayardan Bilgisayara Dosya Paylaşma Nasıl Yapılır?

0

İki bilgisayar arasında dosya aktarımı yapmak

Yeni bir Windows PC’ye geçmek heyecan vericidir ancak eski bilgisayarınızdaki dosyalar ve verileriniz sizi kara kara düşündürebilir. Dosyalarınızın eski bilgisayarda olduğu için yeni bilgisayara geçiş yapmak istemeyebilirsiniz ancak bunu dert etmenize hiç de gerek yok.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarlar arasında geçişinizi kolaylaştırmak için, verilerinizi aktarmanın üç yolunu sizlere anlatacağı. Bunlar;

  1. Bulut depolama ile kablosuz veri aktarma
  2. Harici disk kullanarak veri aktarma
  3. Kablolu veri aktarma

Bulut depolama ile verilerinizi aktarma

Verilerinizi yedeklemek ve aktarmak için en kolay yollardan biri de bulut depolama hizmeti olan OneDrive yada Google Drive’ı kullanmaktır. Bir Microsoft hesabınız yada Google hesabınız varsa, otomatik olarak 5GB OneDrive depolama alanını ve 15GB Google Drive depolama alanına ücretsiz olarak sahip olursunuz.

onedrive

Sponsorlu Bağlantılar

OneDrive alanı verilerinizi yeni bilgisayara aktarmak için yetersiz geliyorsa 15GB ücretsiz alan sunan Google Drive’ı da tercih edebilirsiniz. 

İnternet bağlantınız olduğu sürece dosyalarınızı ve klasörlerinizi bilgisayarlar arasında aktarmak çok kolaydır. Bu yöntemdeki tek dezavantajı, uygulamalarınızın ve ayarlarınızın yeni bilgisayarınıza geçmesini sağlamamasıdır.

Verilerinizi aktarmak için harici bir sabit disk kullanın

Verilerinizi eski bir bilgisayardan yeni bir PC’ye aktarmak için harici bir sabit disk kullanmak, işlerin ters gittiği zamanlarda verilerin yedeklenmesini sağlar. Bu manuel işlem biraz daha uzun sürebilir, ancak harici bir sürücünüz varsa dosyalarınızı güvenli bir şekilde aktarabilirsiniz.

harici sabit disk

Yapmanız gereken tek şey sabit sürücünüzü eski bilgisayarınıza takmak, dosyalarınızı ve klasörlerinizi eski bilgisayarınızdan sürücüye taşımak ve daha sonra yeni bilgisayara takmak ve aktarma işlemini tersine çevirmektir. Harici bir sabit sürücü kullanmanın, Windows ayarlarınızı veya uygulamalarınızı aktarmanıza izin vermediğini unutmayın – yalnızca dosyalarınızı ve klasörlerinizi taşımanız için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Aktarma kablosu ile verileri aktarmak

Bulut depolama servislerine abone olmak ya da harici bir sabit sürücüye para harcamak istemiyorsanız, verilerinizi Windows XP’den Windows 10’a kadar aktarmaya olanak tanıyan nispeten ucuz bir seçenek daha var.

aktarma kablosu ile veri aktarımı

İki adet USB 3.0 erkek konektör kullanan Windows Aktarma Kablosu satın alarak iki bilgisayar arasında veri aktarımı yapabilirsiniz. Bilgisayarları kablo aracılığı ile bağlandıktan sonra, verilen yazılım sayesinde, dosyalarınızı, ayarlarınızı, kullanıcı hesaplarınızı ve klasörlerinizi aktarma işlemi boyunca yönlendirileceksiniz. Her iki bilgisayarda da USB 3.0 portu yoksa, USB 2.0 seçeneği de mevcuttur.

Bununla birlikte, tüm uygulamaları taşımak istiyorsanız, PC Mover Professional gibi bir program kullanmak zorunda kalacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here