Önyüklenebilir UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama (Resimli Anlatım)

0

UEFI Kurulum Diski Oluşturma

Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerini USB flash bellekten kurmak için UEFI kurulumu yapabilir ve normalden çok daha hızlı açılan bir sistem kurabilirsiniz. UEFI Windows 7 kurulumu yada UEFI Windows 10 kurulumu yapmak için önyüklenebilir USB sürücü oluşturmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

UEFI Nedir?

Unified Extensible Firmware Interface (https://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface) yani kısaca UEFI, son yıllarda çıkan bilgisayarlarda yer alan BIOS donanım yazılımıdır. Bilgisayarın donanımını kontrol etmeye yarayan bir yazılımdır. Özellikle işletim sistemi yüklü olarak gelmeyen FreeDOS bilgisayarlarda, anakart üzerinde çalışan bir alt birim yazılımdır.

İşletim sistemini UEFI olarak hazırlamamızın nedeni disklerimizi GPT olarak biçimlendirmemizdir. Bu da sabit diskinizin tam kapasite ile kullanılmasına olanak tanıyor. UEFI olamasa MBR olarak biçimlendirecektir ve bu da eski tür BIOS yazılımıdır.

windows 10 usb

Sponsorlu Bağlantılar

USB flash bellekten UEFI kurulum yapmamız için ihtiyacımız olan şeyler;

Şimdi USB kurulum diski oluşturmak için yapmanız gerekenleri ve bilgisayarınızı USB bellekten boot edip nasıl kurulum yapacağınızı anlatalım.

Önyüklemeli USB Kurulum Diski Oluşturma

İlk önce Rufus programı indiriyoruz ve çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

rufus kullanımı 1

Daha sonra en az 4GB kapasiteli USB flash belleği takıyoruz. USB belleğimizi takınca program hemen taktığınız belleği algılayacak. Ancak siz yine kontrol edin. Çünkü işletim sisteminizin kurulu olduğu SSD belleği görmüş de olabilir.

Daha sonra “Disk Bölüm düzeni ve Hedef Sistem Türü” alanındaki açılır menüden “UEFI için GTP Bölüm Düzeni” seçiyoruz.

Daha sonra alt kısımda yer alan “ISO Yansıması” menüsünün yanında yer alan disk simgesine tıklayarak bilgisayarınızdaki Windows 7 yada Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsunuz. Ve “Başlat” diyerek yazdırma işlemini başlatıyorsunuz.

rufus kullanım 2

Başlat dediğinizde USB belleğinizin biçimlendirileceğini ve içindeki bütün verilerin silineceğini hatırlatan bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıya Evet diyerek onaylayın ve yazdırma işlemini başlatın.

Rufus

Yazma işlemi tamamlanınca yukarıdaki gibi yeşil ilerleme çubuğunun altında HAZIR yazısını göreceksiniz. Kapat diyerek pencereyi kapatıyoruz ve kurulum USB’miz hazır oluyor. Artık bu önyüklenebilir kurulum USB’si ile başka bilgisayara Windows 7 yada Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here