NVIDIA GameStream ile Bilgisayara, Tablete veya Akıllı Telefona Oyunlar Nasıl Aktarılır? (Resimli Anlatım)

0

NVIDIA’nın GameStream teknolojisi, GeForce destekli bir Windows bilgisayardan başka bir cihaza oyun aktarmanızı sağlar. NVIDIA kendi Android tabanlı SHIELD cihazlarını resmen destekliyor ancak Moonlight olarak bilinen üçüncü parti bir açık kaynak kodlu GameStream istemcisiyle oyunları Windows PC’lere, Mac’lere, Linux PC’lere, iPhone’lara, iPad’lere ve SHIELD olmayan Android cihazlara aktarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Steam, Windows PC’den başka bir Windows PC’ye, Mac’e veya Linux PC’ye aktarım yapmanızı sağlar. Bu platformlardan birini kullanıyorsanız, bu çok iyi bir seçenektir.

Ancak, Steam’de Moonlight / GameStream’ın yapabileceği iOS veya Android tabanlı bir cihaza aktarım yapmanın hiçbir yolu yoktur. GameStream NVIDIA’nın kendi optimize edilmiş çözümüdür ve doğrudan NVIDIA grafik sürücüleri ile birlikte gelen GeForce Experience uygulamasına entegre edilmiştir.

1.Adım: NVIDIA GameStream’i PC’nizde Kurun

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle, Windows PC’nizde NVIDIA GameStream‘i kurmanız gerekir. Unutmayın, bunun çalışabilmesi için bir NVIDIA ekran kartı kullanmanız gerekecek.

GeForce Experience yazılımınızı yüklemediyseniz, buraya tıklayarak NVIDIA’dan indirip yüklemeniz gerekir. Sonra, Başlat menüsünden “GeForce Experience” uygulamasını başlatın.

GeForce Experience penceresinin üst kısmındaki “Tercihler” sekmesini tıklayın ve “SHIELD” kategorisini seçin. “Bu PC’nin SHIELD aygıtlarına oyun akışı yapmasına izin ver” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

Grafik donanımınız çok eski veya yeterince güçlü değilse, bu seçeneği etkinleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

Moonlight ile bağlandıktan sonra, bir listeden oyun başlatabilirsiniz. GeForce Experience’nin PC’nizde otomatik olarak algıladığı tüm oyunlar, GeForce Experience’daki “Oyunlar” sekmesinde gösterilir. Özel olarak oyunlar eklemek isterseniz, bunu Tercihler bölümünde sol taraftaki Oyunlar listesine ekleyebilirsiniz. Buraya herhangi bir masaüstü programlarını da ekleyebilirsiniz.

Tüm masaüstünüzün akışını istiyorsanız, listenin sağ tarafındaki + düğmesini tıklayın ve aşağıdaki programı ekleyin:

C:\windows\system32\mstsc.exe

Düzenle” düğmesini tıklayabilir ve daha sonra “Windows Masaüstü” girişini yeniden adlandırabilirsiniz.

2. Adım: Moonlight’ı Kurun ve Aktarmayı Başlatın

Şimdi Moonlight Game Streaming web sitesini ziyaret edin ve hangi cihazı kullanıyorsanız ona ait Moonlight versiyonunu indirin. Windows, Mac OS X, Linux, Android, Amazon Fire, iPhone, iPad, Raspberry Pi ve Samsung VR cihazlarından hangisini kullanıyorsanız onu seçin.

Moonlight’ı kurduktan sonra, programı açın ve hem aygıt hem de bilgisayarınız aynı yerel ağda bulunuyorsa, GameStream özellikli bilgisayarınızı otomatik olarak algılayacaktır. Moonlight’da listeden PC’nizi seçin ve Moonlight’ı oyun bilgisayarınızla eşleştirmek için simgesini tıklayın veya “Eşleştir” düğmesine dokunun.

Moonlight çalışan PC otomatik olarak görünmezse, elle yerel IP adresini eklemeniz gerekir. Windows PC’nin IP adresini bulun ve Moonlight istemci uygulamanıza girin.

Moonlight uygulaması size bir PIN verecektir. PC’nizde görünen ve cihazlarınız eşleştirilecek olan “SHIELD bağlanmayı istiyor” penceresine girin.

PIN isteği iletişim kutusunu görmüyor musunuz? Biz de bu problemle karşılaştık. Bunu düzeltmek için, Windows PC’de NVIDIA Denetim Masası uygulamasını açın, “Masaüstü” menüsünü tıklayın ve “Bildirim Tepsisi Simgesini Göster” i seçin. Cihazlarınızı eşleştirmek için artık PIN açılır penceresi görünecektir.

PIN açılır penceresi bu sistem tepsisi simgesine bağlıdır ve onu etkinleştirmediyseniz görünmez.

Artık oyunları oynamaya başlayabilirsiniz. Çoğu oyun denetleyicisi (Xbox denetleyicilerinden PlayStation denetleyicilerine) çalışacaktır. Bir Android veya iOS cihazında, dokunmatik ekran kontrollerini ekran klavyesi ile birlikte kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here