NVIDIA Control Panel Application Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü

1

NVIDIA Ekran Kartı Hatası ve Çözümü

NVIDIA ekran kartı güncellemesi sonrasında yada herhangi bir nedenden dolayı “NVIDIA Control Panel Application Çalışmayı Durdurdu” hatası alınabilir. Bu hatanın nedeni kurulum esnasında eksik kurulum yada başka bir programın ekran kartınızın ayarlarına müdahale etmesi olabilir. Ancak farklı bir nedenden dolayı bu hata alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı hata benim de başıma geldi ve nasıl bu hatayı çözümlediğimi sizlere anlatacağım. Öncelikle bu hatayı almaya başladığınızda masaüstünde sa tıkladığınızda “NVIDIA Denetim Masası” seçeneğini göremezsiniz. Programlarda “NVIDIA Denetim Masası” öğesine tıklayıp çalıştırmak istediğinizde ise aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi hata ile karşılaşırsınız.

nvidia-control-panel-application-calismayi-durdurdu-hatasi

Windows 10 (64-bit) işletim sistemi üzerinde bu hatanın çözümünü şu şekilde gerçekleştirdim.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk olarak bilgisayarda yüklü olan Advanced System Care programını kaldırdım. Bu program bilgisayarı optimize ederken bilgisayar ayarlarına müdahale ettiği için ekran kartımın çalışmasına mani olabileceğini düşündüm.

İkinci olarak ise NVIDIA’nın kendi sitesinde sürücler sayfasına gittim ve ekran kartım için uygun sürücüyü bulup tekrar indirdim. Bunu yapmak için NVIDIA sürücü yükleme sayfasına gidin. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere ekran kartınızı seçin. Önce Otomatik Belirleme bölümünde ekran karınızı otomatik olarak taratın. Eğer otomatik olarak ekran kartınızı tespit edemez ise Manuel Arama bölümümden kendiniz ekran kartınızı seçin.

nvidia-surucu-sayfasi

Ekran kartınızın modelini öğrenmek için bilgisayarınızdan “Aygıt Yöneticisi >> Görüntü Bağdaştırıcıları” kısmından öğrenebilirsiniz.

aygit-yoneticisi-ekran-karti

NVIDIA ekran kartı sürücünüzü indirdikten sonra kuruluma başlayın. Eski ekran kartı sürücünüzü kaldırmakla uğraşmayın. Çünkü indirdiğiniz sürücü programı eski sürücüleri en sağlıklı bir şekilde kaldıracak ve yerine yenilerini kuracaktır. Kurulum devam ederken bir kaç bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere masaüstünde sağ tıkladığınızda “NVIDIA Denetim Masası” öğesini göreceksiniz ve tıkladığınızda sorunuz bir şekilde açılacaktır.

nvidia-denetim-masasi

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here