Microsoft Excel’de Bir Sayının Karekökü Nasıl Bulunur? Bulmak için 3 Farklı Yol (Resimli Anlatım)

0

Microsoft Excel, karmaşık hesaplamaları yürütmek için güçlü bir araçtır. Excel üzerinde çalışıyorsanız, hemen hemen her gün matematiksel işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bazen Excel’de basit hesaplamalar yapmak ve Excel’de karekök bulmak için bir takım problemlerle karşılaşırız. Bu yazımızda, Excel’de bir sayının karekökünü bulmak için 3 farklı yolu sizlere göstereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Excel’de Bir Sayının Karekökünü Hesaplamak

SQRT işlevi, POWER işlevi ve Exponential formülünü kullanarak, Excel’deki bir sayının karekökünü kolayca hesaplayabilirsiniz.

1. Bir Sayının Karekökünü Bulmak için SQRT İşlevini Kullanmak

Excel, bir sayının karekökünü bulmak için SQRT işlevi sağlar. Kullanımı kolaydır ve SQRT işlevine bir sayıya sahip bir hücrenin numarasını veya referansını girmeniz yeterlidir. İşlev aşağıdaki gibidir:

SQRT(number)

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, doğrudan SQRT kullanarak yaparsanız küçük bir sorunla karşılaşırsınız. Negatif sayıyı SQRT fonksiyonu ile yaparsanız #NUM! hatası ile karşılaşırsınız.

Bu nedenle, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi SQRT işleviyle birlikte ABS işlevinin kullanılması önerilir.

ABS işlevi negatif sayıyı pozitif sayıya dönüştürür.

2. Bir Sayının Karekökünü Bulmak için POWER Fonksiyonu Kullanmak

POWER işlevi, SQRT işleviyle karşılaştırıldığında bir sayının karekökünü farklı bir şekilde bulmanıza yardımcı olur. Bu işlevi kullanarak, sayıyı Nth gücüne yükselterek bir sayının karekökünü buluruz.

POWER (number, power)

Burada, sayı, doğrudan doğruya veya kare kökü bulmak için bir sayıya sahip olan hücre referansı anlamına gelir ve POWER bu güce numarayı yükseltecek olan üsdür.

Excel’de bir sayının karekökünü bulmak istediğimizde, gücü ‘1/2’ olarak kullanabiliriz ve formül POWER (sayı, 1/2) olur.

3. Bir Sayının Karekökünü Bulmak için Exponent Operator Kullanmak

Yukarıdaki iki yönteme kıyasla bir sayının karekökünü bulmak için Exponent Operator kullanmak kolaydır. Bu, POWER işlevine benzer, ancak burada herhangi bir işlevi kullanmıyoruz, ama sadece bir üs operatörü.

Üs operatörü, numarayı herhangi bir güce yükseltmemize izin verir. Excel’de bir sayının karekökünü bulmak için, as (1/2) ’yi üs olarak kullanırız. Yani, eğer sayıyı ‘A2‘ hücresindeysek, A2 ^ (1/2), A2 hücresinde bulunan bir sayının karekökünü verir.

Excel’de bir sayının karekökünü kolayca bulmanın 3 farklı yolunu gösterdik. Başka bir yönteminiz varsa yorum bölümünden lütfen bizimle paylaşın ve başka sorularınız varsa bize bildirin.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here