Microsoft Edge’de SmartScreen Filtresini Kapatma (Resimli Anlatım)

0

Microsoft Edge tarayıcınızda bildiğiniz bir dosyayı indirmeye çalışırken tarayıcınız izin vermiyorsa, Windows 10’daki SmartScreen Filtresi buna engel oluyor demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durumda Windows 10 bilgisayarınızda büyük olasılıkla Microsoft Edge, varsayılan web tarayıcınızdır. Bununla birlikte, bazen indirmeye çalıştığınız dosyaların güvenli olduğunu bildiğiniz halde SmartScreen Filtresi tarafından engellendiğini görürsünüz. Peki SmartScreen Filtresi nedir, SmartScreen Filtresi ne işe yarar ve SmartScreen Filtresi nasıl kapatılır?

SmartScreen Filtresi Nedir?

SmartScreen Filtresi, sizi internet tehditlerine karşı korumak için tasarlanmış bir güvenlik özelliğidir. Microsoft tarafından güvenli olmadığı bilinen siteleri ve dosyaları otomatik olarak tanımlar ve engeller. Bildirilen sitelerin ve dosyaları denetlemek için Microsoft’a gönderir. Bir eşleşme varsa, SmartScreen Filtresi sizi uyaracak ve içeriği engelleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

SmartScreen Filtresi aslında iyi çalışır, ancak bazen aşırı korumalı hale gelebilir ve güvenli içeriği indirmenizi engelleyebilir. Fakat bu dünyanın sonu değildir ve Microsoft Edge ile engellenen bu dosyaları yine de indirmenize izin verir. İster SmartScreen Filtresini devre dışı bırakarak indirebilirsiniz. Fakat devre dışı bıraktıktan sonra tekrar aktif etmenizi öneririz.

SmartScreen Filtresini Devre Dışı Bırakma

Tavsiye etmiyoruz ancak yine de SmartScreen Filtresini devre dışı bırakmanız gerekirse, aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

Microsoft Edge’i açın ve sağ üst köşedeki menü (…) düğmesini tıklayın. Daha sonra açılan seçenekler arasından Ayarlar‘ı tıklayın.

microsoft-edge-ayarlar

Daha sonra “Gelişmiş ayarları görüntüle” düğmesini tıklayın.

microsoft-edge-gelismis-ayarlar

Daha sonra en aşağıda “SmartScreen Filtresi ile beni kötü amaçlı web siteleri ve indirmelere karşı korumaya yardım et” seçeneğinin açık olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği “Kapalı” konuma getirin. 

microsft edge smartscreen filtresi

Bu adımları tamamladıktan sonra, SmartScreen Filtresi artık şüpheli siteler veya dosyalar hakkında bir uyarı göstermeyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here