Kod Editörü Nedir? Windows 10/8/7 için En İyi 5 Kod Yazma Editörleri

2

Kod editörü nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Kod editörü, yazılım yazmak ve geliştirmek isteyen kullanıcıların bu yazılımları ortaya çıkarmak için kod yazarak üzerinde çalıştığı platformdur. Her yazılımcının kod yazmak için bir düzenleyiciye (kod editörüne) ihtiyacı vardır.  Bazı kod editörleri yalnızca bir veya iki dili desteklemektedir. Bazı kod editörleri ise çoklu dilleri ve platformları da desteklemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişisel olarak denediğim ve sevdiğim en iyi editörlerden bazılarını liste halinde sizlere sunacağım. Kod yazmak ya da kod yazmaya başlamak ilginizi çekiyorsa, aşağıdaki yorum bölümünden bana bildirin. Sizlere yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.

İşte karşınızda en iyi kod yazma editörleri…

1. Microsoft Visual Studio

Sponsorlu Bağlantılar

Bu, Visual Studio‘nun en ağır sürümüdür. Azure için bulut tabanlı uygulamalar oluşturmak, basit C ++ programlarını derlemek için kullanılabilir. Ayrıca, Windows 10 PC, Windows 10 Mobile, HoloLens, Mixed Reality (Karma Gerçeklik) ve diğer Microsoft UWP uygulamalarını geliştirmede kullanılabilir. Ayrıca, Xamarin’i kullanarak UWP, Android ve iOS uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir.

Uzantıları desteklemesi ve MacOS bilgisayarlarında bulunması, yazılımı daha da güçlü hale getiriyor. Xamarin’de Xamarin Live Player ile geliştirilmiş bir iOS uygulaması yapmak için bir Mac‘a ihtiyacınız olsa da, iPhone ve iPad gibi iOS cihazınıza da kablosuz olarak taklit edebilirsiniz.

Yayınlanan mevcut üç sürümü bulunmaktadır. Birincisi, kullanıcıların kullanması için ücretsiz olan ancak bazı özelliklerinin kısıtlandığı sürümüdür. İkincisi Professional sürümüdür. Bu ürünün birinci sürümden daha fazla, üçüncü sürümden ise daha az özelliği vardır. Professional sürümü ücretsiz değildir. Üçüncüsü ise Enterprise sürümüdür. Visual Studio Team Foundation hizmetleri ve daha fazlası gibi en güçlü hizmetleri içeren Visual Studio’nun en güçlü sürümüdür.

Microsoft Visual Studio indir

2. Visual Studio Code

Bu, Visual Studio yapan Microsoft’daki aynı ekibin hafif bir IDE’sidir. Ancak diğerinden farklıdır. Desteklenen birçok farklı dil türü elde edersiniz. PHP, Javascript, Typescript, C, C Plus Plus, C Sharp ve daha pek çok şeyi kodlayabilirsiniz. IntelliSense gibi özellikler, geliştiricilere daha fazla yardımcı olur ve yazım hatalarını düzeltmeye yardımcı olur.

Microsoft ekibi ürün hakkında şunları söylüyor:

“VS Code, bir kod düzenleyicisinin basitliğini, geliştiricilerin çekirdek düzenleme-oluşturma-hata ayıklama döngüsü için ihtiyaç duyduğu şeylerle birleştiren yeni bir araç türüdür. Kapsamlı kod düzenleme ve hata ayıklama desteği, bir genişletilebilirlik modeli ve mevcut araçlar ile hafif entegrasyon sağlar. VS Code, aylık olarak yeni özellikler ve hata düzeltmeleri ile güncellenir. VS Code web sitesinde Windows, MacOS ve Linux için indirebilirsiniz. En yeni sürümleri her gün elde etmek için, VS Code’un Insider sürümünü yükleyebilirsiniz. Bu, günlük olarak güncellenir.”

Bu yazılım herkes için tamamen ücretsizdir. Windows 10, Linux ve MacOs ile uyumludur.

Visual Studio Code indir

3. Sublime Text

Sublime Text, hızlı ve özellik dolu bir kod düzenleyicidir. Windows 10, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. Her bir platformda yerel API’ler kullanır ve size mümkün olan en iyi deneyimi sunar. Ne zaman ve nerede olursanız olun işinizi bitirmenizi sağlar.

Yazılım 70 dolarlık bir ücret karşılığında kullanılabilir. Deneme sürümü bazı sınırlamalar getiriyor ve kesinlikle işinize yarar.

Sublime Text indir

4. Notepad++

Notepad ++, Not Defterinin artımlı bir sürümüdür. Fakat bundan çok daha farklıdır. Farklı bir arayüze sahiptir ve UX Not Defteri’nden daha iyi hissettirir. Açıkçası daha fazla programlama dilini desteklemektedir. CPU ve diğer donanım kaynaklarının kullanımı az, taşınabilir ve güçlüdür. Resmi web sitesinde yer alan verilere göre, yazılım hakkında şunları söylüyor:

“Güçlü düzenleme bileşeni Scintilla’ya dayanan Notepad ++, C ++ ile yazılmıştır ve saf Win32 API’si ve STL’yi kullanır ve bu da daha hızlı bir yürütme hızı ve daha küçük program boyutu sağlar. Kullanıcı dostu olmayı sürdürür. Daha az işlemci gücü kullanırken, PC güç tüketimini azaltabilir.”

Notepad ++ indir

5. Atom

Atom açık kaynak kodlu bir editördür. Windows 10, MacOS ve Linux ile de uyumludur. C, C Plus Plus, C Sharp, CSS, PHP, Python gibi diller tarafından desteklenir.

Atom ekibi ürün hakkında resmi web sitesinden şunu söylüyor:

“Atom, modern ve yaklaşılabilir bir metin düzenleyicisidir. Bu, herhangi bir şey yapmak için özelleştirebileceğiniz, ancak yapılandırma dosyasına dokunmadan verimli bir şekilde kullanabileceğiniz bir araçtır.”

Atom indir

Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here