İndirme Başarısız – Windows 10’da Virüs Algılandı Mesajı Hatası Nasıl Çözülür?

1

İnternet’ten bir dosyayı Chrome, Firefox gibi herhangi bir tarayıcıyı kullanarak indirmeye çalıştığınızda Windows 10‘da İndirme BaşarısızVirüs algılandı mesajını fark ettiyseniz, bu durumun Windows Defender antivirüs programının bilgisayarınızı korumaya çalıştığı için gerçekleştiğinden emin olmanız gerekir. Böylece sisteminizi potansiyel olarak kötü amaçlı bir dosya indirmesinden kurtarır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yinelenen İnternet dünyasında antivirüs yazılımı, sistemin yazılım virüslerinden korunmasında önemli bir rol oynuyor. Kötü amaçlı programlardan gelen potansiyel tehditlerin farkındayız, ancak antivirüs sisteminizi güvenlik tehditlerine karşı korur. Anti-virüs programı, kullanıcının güvenilmeyen yazılımları indirmesini engeller. Siber suçlardaki yüksek artış göz önüne alındığında, herhangi bir antivirüs yazılımı yüklemek ve güncel tutmak her zaman iyi bir alışkanlıktır.

Virüsten koruma programı, karşıdan yüklemek istediğiniz yazılımın içerdiği kötü amaçlı dosya için sizi uyararak harika iş yaparken, bazen yanlış bir pozitiflik alabilirsiniz. Sahte olumlu ifadeyle, araç bir yazılım programında kötü amaçlı yazılım varlığını yanlış şekilde gösterebilir. Siteyi indirmek istediğiniz yerin orijinalliğine inanmanıza rağmen tarayıcı, sizi kötü amaçlı yazılımlar ve antivirüsler hakkında bir uyarı mesajı göndererek dosyayı indirmenizi engelliyor. Bu senaryoda, aslında dosyayı indirmenizi ve tarayıcıyla hiçbir ilgisi olmayan virüsten koruma yazılımıdır.

İndirilemedi – Virüs tespit edildi

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Chrome kullanıcısıysanız, kullanıcı “İndirme başarısızVirüs algılandı” mesajıyla uyarılır. Tarayıcı Microsoft Edge ise, “[dosya adı] bir virüs içeriyor ve silindi” mesajıyla uyarılabilirsiniz ve Windows Görev Çubuğunda iseniz, “Zararlı yazılım tespit edildi” mesajını görüntüler.

Dosyayı indirdiğiniz kaynağın doğruluğundan emin iseniz, virüsten koruma programında bir istisna oluşturmak isteyebilirsiniz. Windows 10‘da, Microsoft Windows Defender, virüsleri ve diğer istenmeyen dosyaları ortadan kaldıran zararlı yazılımlara karşı yerleşik koruma altındadır. Güvenlik programları bazen güvenlik ihlalinden dolayı Windows da dosya indirilmesini engeller. Dosya indirmeyi, Windows Defender’daki bazı değişikliklerle devam ettirebilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar Windows Defender yazılımında bir özel durum belirlemenize yol gösterecektir. Bunu yalnızca, indirilen dosyanın güvenli ve güvenilir bir kaynaktan emin olduğunuzda yapmanız gerekir.

1.  Ekranın sol altında bulunan Windows’u ara bölümüne “Windows Defender Ayarları” yazın ve gelen sonuca tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacaktır.

2. Aşağı kaydırın ve Dışlamalar başlığının altında bulunan “bir dışlama ekle” seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacaktır.

3. Burada;

  • Bir dosyayı dışarıda tut.
  • Bir klasörü dışarıda tut.
  • Bir dosya uzantısını dışarıda tut.
  • .exe, .com veya .scr işlemini dışla.

İndireceğiniz dosya yukarıdaki seçeneklerden hangisine uyuyorsa o seçeneğe tıklayın, indirdiğiniz dosyayı tanımlayın ve dosyaya izin vererek hariç tutma listesine ekleyin. Bunu yaptığınızda indirmek istediğiniz dosya izin verilen tehditler arasında olacaktır.

Şimdi dosyayı tekrar indirmeye çalışın.

Dosyayı indirirken hala sorun yaşıyorsanız, indirme işlemini engelleyebilecek başka bir virüsten koruma yazılımı kullanıyor olabilirsiniz. Daha sonra bu yazılımı da dosyanın beyaz listesine eklemeniz gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here