HTC Vive Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tüm Sorunları ve Çözümleri

1

HTC Vive tartışmasız bugüne kadarki en iyi sanal gerçeklik deneyimlerinden biri olsa da, mükemmel olmadığını görüyoruz. Kulaklık seti SteamVR platformunun yanı sıra bu yılın başında piyasaya çıktığında, kullanıcıların günlük olarak karşılaştıkları bazı küçük hatalar bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Karşılaşılabilecek yüzlerce hatalar varken, bunlardan bir kısmı nispeten basit tweakslerle düzeltilebilir. Günümüz HTC Vive kullanıcılarını etkileyebilecek en yaygın sorunlardan bazılarını ve bunları tamamlayıcı düzeltmelerini sizler için bir araya getirdik.

HTC Vive kulaklığım algılanmadı veya yanıt vermiyor

HTC Vive’ın en yaygın sorunlarından biri, kulaklıklı mikrofon setinizin PC’nizle veya baz istasyonlarınızla bağlantı kuramaması durumunda ortaya çıkar. Bu genellikle kablo yapılandırmanızla ilgili bir sorun veya bir kulaklık seti yazılımı hatası nedeniyle ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

HTC Vive’ın modüler tasarımı sayesinde, kulaklık bileşenlerinin birçoğu kolaylıkla çıkarılabilir. Yeniden başlatma yardımcı olmazsa, donanım ayarınızda bir sorun olabilir.

 • HTC Vive ve bilgisayarınız arasındaki bağlantıları kontrol edin. Bağlantı kutusundan veya kulaklıklı mikrofon setinin üstünden çıkmış olan kablolara dikkat edin.
 • Kablolarınızın kurulum kılavuzunda belirtilen yapılandırmayla eşleştiğinden emin olun. Birden çok HDMI kablosu ve USB konektörü varsa, kabloların bağlantı kutusunun doğru tarafına takıldığından emin olun.
 • Elektrik prizinden bağlantı kutusuna güç sağlanmasını sağlayın. Kulaklığın güç aldığını ve kullanıma hazır olduğunu belirtmek için kulaklığın sol tarafında yeşil bir durum göstergesi olup olmadığına bakın.
 • Veriler cihazlar arasında doğru şekilde aktarılmasını sağlamak için bilgisayarınızdaki birden fazla USB portu arasında değişir. USB 3.0 / USB 3.1 bağlantı noktasını kullanıyorsanız, HTC bazı yaygın yonga seti sorunları nedeniyle USB 2.0 bağlantı noktasına geçmenizi önerir.

HTC Vive hala yanıt vermiyorsa, SteamVR aracılığıyla yeniden başlatmak, kulaklıklı mikrofon setini tekrar harekete geçirir. Bu, kulaklığı sıfırlamak için kullanılabilir.

 1. SteamVR masaüstü uygulamasındaki kulaklığın resmini sağ tıklayın.
 2. Görüntülenen menüden yeniden başlat seçeneğini seçin.

SteamVR’yi veya PC’nizi yeniden başlatmak, HTC Vive bileşenlerini başlangıç durumuna getirmek için mükemmel bir yoldur.

 1. SteamVR masaüstü uygulamasındaki açılır menüyü açın.
 2. Çık‘ı seçin.
 3. SteamVR’i açın.

HTC Vive kontrol cihazlarım bağlanmıyor

HTC Vive’in denetleyicileri doğrudan kulaklık setindeki alıcılarla eşleştirilir. Cihazla birlikte gönderilen orijinal iki taneden daha fazla denetleyiciye bağlanma özelliği sayesinde, belirli bir kulaklığa kalıcı olarak bağlı değildir. Bunun sonucunda, denetleyicilerin kulaklıklı mikrofon setiyle olan bağlantısını kaybettiği ve doğru şekilde çalışması için yeniden eşleştirilmesi gerektiği bilinmektedir.

Düşük şarj olduğunda, HTC Vive denetleyicileri kulaklığa sürekli bağlanma yeteneklerini kaybedecek. Denetleyicinizin LED’leri yanıp sönmezse veya kırmızı renkte yanıp sönüyorsa, bir şarj etme ihtiyacı duyuyor olması muhtemeldir.

 1. HTC Vive denetleyicilerinizi kontrolör gövdesinin altındaki mikro USB bağlantı noktası aracılığıyla verilen adaptörlere takın.
 2. Denetleyicilerdeki LED’ler, şarj olduklarını belirtmek için turuncuya dönüşmelidir. Tam şarj olduktan sonra LED beyaza dönecektir.

Denetleyicinizin LED’leri mavi renkte ise, bu, kulaklıkla eşleştirmeye çalıştıklarını gösterir. Bu durum mevcutsa, aşağıdaki basit adımları uygulayarak yeniden eşleştirme yapılmalıdır.

 1. SteamVR masaüstü uygulamasındaki açılır menüyü açın.
 2. Açılan menüden Device > Pair Controller seçeneğine gidin.
 3. Cihaz çalıncaya kadar Uygulama ve Sistem düğmelerini basılı tutun. Kontrolörün LED’i şu anda eşleştirme modunda olduğunu göstermek için mavi renkte yanıp sönecektir.

Nadir bir olay olmasına rağmen, HTC Vive denetleyicilerinin yanıt vermediği biliniyor ve kulaklığa bağlanamıyor. Denetleyicinizde yıldırıcı bir kırmızı ışık görüyorsanız, büyük olasılıkla sorunla karşılaşmışsınızdır. Neyse ki HTC, bu durumda kontrol cihazlarınızı sıfırlamak için basit bir yol sağladı.

 1. Tepki vermeyen denetleyicide Trigger, Menü Düğmesi, Tuş Takımı ve Tutma düğmelerini aynı anda basılı tutun.
 2. Yukarıdaki düğmelere basılı tutarken, denetleyiciyi bir mikro USB kablosuyla bir PC’ye bağlayın.
 3. 5 saniye bekleyin.
 4. Düğmeleri bırakın.
 5. Mikro USB kablosunu çıkarın.

HTC Vive baz istasyonları senkronize edilmiyor

HTC Vive’ın baz istasyonlarını kurmak, sürekli iletişim kurmalarını sağlamak için sıkıcı bir süreç olabilir. HTC Vive ile sorunları senkronize etmek için bazı genel düzeltmeler aşağıda açıklanmaktadır.

Temel istasyon sorunlarına daha derinlemesine dalmadan önce, öncelikle doğru yerleştirildiğinden emin olun. HTC’ye göre, en iyi izlemeyi sağlamak için aşağıdaki talimatlar uygulanmalıdır.

 • Her iki baz istasyonu kafa yüksekliğinin ideal olarak 6.5 feet‘in üzerinde konumlandırılmalıdır.
 • İki istasyon birbirinden 16 feet daha uzak olmamalıdır.
 • Baz istasyonları 30 derece ile 45 derece arasında aşağıya doğru açılı olmalıdır.

HTC Vive baz istasyonları, donanımın senkronizasyon yöntemini belirlemek için kullandığı çeşitli kanallarda çalışır. Her bir baz istasyonunun kanalı, cihazın arkasındaki bir düğmeyi kullanarak değiştirebilir.

 • İki istasyon arasında kablosuz optik senkronizasyon kullanılıyorsa, biri B kanalı ve diğeri C kanalı olmalıdır.
 • İki istasyon arasında senkronizasyon kablosu kullanılıyorsa, biri A kanalı, diğer kanal B’ye ayarlanmalıdır.

Her bir baz istasyonu aynı zamanda kızılötesi ışık yaymak için kullanılan bir eğirme motoru da içerir. Bu genellikle fark edilmemekle birlikte, baz istasyonunun sıkıca monte edilmezse titremesine neden olabilir. Baz istasyon stabilize edilemiyorsa, istasyonun LED’i mavi kalacaktır.

Bunu düzeltmenin en iyi yolu, HTC’nin kutusunda verilen montaj kitlerini kullanarak baz istasyonlarınızı duvara güvenli bir şekilde monte etmektir. Ancak duvarınızda delik açmayı sevmiyorsanız, ihtiyacınız olan ekipmanı bulmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

HTC Vive ile ilgili izleme sorunları

Yukarıdaki yönergeleri kullanarak baz istasyonlarınızı doğru bir şekilde ayarladıysanız, izleme sorunlarını yaşamak hala mümkün. Çevredeki ortamınız ve gözden kaçan donanım hataları arasında, baz istasyonlarının tutarsızlıkları olabilir. HTC Vive cihazınızdan en iyi izleme sonuçlarını nasıl elde edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Her iki baz istasyonunun birbirini sürekli olarak görebildiğinden emin olun. İstasyonlar izlense bile, tavan vantilatörleri yada lambalar gibi eşyalar ikisi arasındaki görünümü engelleyebilir.
 • HTC Vive kulaklık setini ve denetleyicileri baz istasyonlarının sabit görünümünde tutun. Dikkatli olun, odadaki nesneler tarafından engellendiğinde izleme sorunlarına neden olabilir.
 • Oda Kurulum aracını kullanarak, oda ölçeğindeki haritalamayı yalnızca baz istasyonlarında görülebilecek alanları kapsayacak şekilde tekrar kalibre edin.
 • HTC Vive kamerasının ayrıca kulaklığın izlemesiyle ilgili sorunlara neden olduğu biliniyor. Bu nedenle, kamera varsayılan olarak devre dışıdır ve SteamVR’den manuel olarak etkinleştirilmelidir. Kamera optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi için, HTC Vive fotoğraf makinesi kılavuzumuza bir göz attığınızdan emin olun.

SteamVR ile ilgili sorun yaşıyorum

HTC Vive ile birlikte gelen yazılım olan SteamVR ile ilgilide sorunlar yaşayabilirsiniz. HTC Vive donanımı ile SteamVR platformu arasında, çeşitli hataların izini bulmak zor olabilir.

SteamVR uygulaması hiç başlamıyorsa, daha karmaşık düzeltmelerle daha derin bir sorun arayacağız. Sorunlar basit yazılım sorunlarından kaynaklansa da SteamVR’nin tamamen yeniden yüklenmesi gerekebilir.

HTC Vive’ın LED ışıklarının anlamı nedir

HTC Vive’ın tüm LED’leri taşıyan ana bileşenleri ile sorun giderme işlemlerinin önemli bir parçası olabilirler.

HTC Vive’in her bir denetleyicisi, bir LED göstergesi ile donatılmıştır. Bu göstergeler, bağlantıyı teşhis ederken eşleştirme sorunlarında çok yardımcı olur.

Yeşil: HTC Vive kontrol cihazınız kullanıma hazırdır.

Mavi: HTC Vive kontrol cihazınız şu anda eşleştirme modunda ve bir kulaklık arıyor.

Mavi renk yanıp sönüyor: Bu, denetleyicinin ‘Eşleme Modunda’ olduğunu gösterir. Bu, bir kulaklığa eşlemek için kullanılır ve aynı anda ‘Uygulama’ ve ‘Sistem’ düğmelerine basarak etkinleştirilebilir.

Kırmızı yanıp sönüyor: Bu durum, denetleyicinin pilinin zayıf olduğunu gösterir.

Turuncu: Bu renk yalnızca denetleyicileri şarj ederken gösterilir. Tam olarak şarj olduktan sonra, denetleyici LED’i beyaza dönüşecektir.

Kapalı: Kontrol cihazınız açılmadığında kontrol lambası söner.

HTC Vive kulaklığın sol tarafında da mevcut durumu göstermek için bir LED bulunur. Bu, bir sorunu teşhis etmenin veya daha karmaşık bir sorunun düzeltilmesini bulmanın hızlı bir yolu olabilir.

Yeşil: HTC Vive kullanıma hazırdır.

Sönük Yeşil: HTC Vive kullanıma hazır, ancak kulaklığınız bekleme modunda zaman aşımına uğradı. Kulaklığınızı uyandırmak için, kulaklığınızı baz istasyonlarının görüntüsünde hareket ettirin veya bir VR uygulaması başlatın.

Kırmızı / Yanıp Sönen Kırmızı: Bu durum fiziksel bir donanım hatası veya sürücü hatası nedeniyle olur.

Kapalı: HTC Vive cihazınızın LED’i, kulaklıklı mikrofon setine güç gelmediğinde kapanır.
HTC Vive cihazınızın baz istasyonları aksesuarlarınızı takip edemiyorsa, baz istasyonlarınızın durumunu tanımlamaya çalışın. Her ana istasyon cam ön panelin üst kısmında bir LED vardır.

Yeşil: HTC Vive baz istasyonları senkronize edilir ve kullanıma hazırdır.

Sönük Yeşil: Bu, bir süre kullanılmadığında baz istasyonunuzun bekleme moduna girdiğini gösterir. Ana üniteyi bekleme modundan çıkarmak için güç kaynağını çıkarın ve tekrar bağlayın.

Mavi: Mavi renkte bir LED, baz istasyonunun titreşim ve sabit olduğunu gösterir. Bu durumla karşılaştığınızda, baz istasyonlarının güvenli bir şekilde yerine sabitlendiğinden emin olun.

Mor: İki baz istasyonu birbirini tutarlı şekilde göremediğinde bu duruma geçilir. Odaya tıkanıklıklar veya hareket eden nesneler (tavan lambaları ya da vantilatör gibi) kontrol edin.

Kapalı: Baz istasyonu LED’leri, herhangi bir güç verilmediğinde söner. Bu durumda takılı kaldıysanız, baz istasyonları ile elektrik prizi arasındaki tüm kablo bağlantılarını kontrol edin.

Kulaklıklardan herhangi bir ses duyamıyorum

HTC Vive, kendi ses çıkışına sahip harici bir cihaz olarak kendi ses sorunlarını tetikleyebilir. Neyse ki, ses teknik özelliklerinin çoğunluğu Windows’daki ses tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Bazen HTC Vive, varsayılan ses cihazınız olarak otomatik olarak seçilmez, bu da sesin 3,5 mm jakı boyunca oynatılmasını engeller. HTC Vive’ı Windows’ta varsayılan ses aygıtı olarak ayarlamak için şunları yapın:

 1. Windows Ses uygulamasını açma
 2. HTC-VIVE-X adlı bir cihazı bulun; burada X bir sayıdır.
 3. Aygıtı sağ tıklayın ve Varsayılan Aygıt Olarak Ayarla‘yı seçin.

Yukarıdaki adımlardan sonra hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız, ses kablolarını kontrol ettiğinizden emin olun. Donanımınızın doğru şekilde yapılandırıldığından nasıl emin olabilirsiniz:

 1. HTC Vive cihazına bağlı olan tüm kabloları barındıran bölmeyi kaydırın. Bu, HTC logosunun bulunduğu kulaklığın üst kısmında bulunabilir.
 2. 3.5 mm ses kablosunun kulaklıklı mikrofon setinin üst kısmına sıkı bir şekilde bağlandığından emin olun.
 3. Herhangi bir gevşek bağlantı olup olmadığını öğrenmek için bağlantı kutusuna bağlı tüm kabloları kontrol edin.
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here