Google Chrome Ses ve Video Otomatik Oynatma Kontrolü Nasıl Yapılır?

0

Bu yazımızda, Google Chrome‘da video ve ses oynatmanın nasıl kontrol edileceğini göreceğiz. Günümüzde, site yüklendikten sonra otomatik olarak oynatılan çok büyük ses ve video içeriklerini görüyoruz. Bu ses ve video içerikleri, kullanıcılardan hiçbir işlem yapmadan otomatik olarak oynatılıyor. Ayrıca, otomatik oynatılan medya dikkatinizi bozabilir veya mevcut bir göreve odaklandığınız için rahatsızlık verebilir. Birçok kullanıcı, otomatik oynatma özelliğini oldukça dikkat çekici bir öge olarak şikayet etti ve ayrıca web sayfanızın yüklenme süresini yavaşlattığı söyleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok kullanıcı otomatik oynatmayı rahatsızlık olarak görse de bazı siteleri yüklediğinizde otomatik oynatmanın da faydalı olabileceği durumlar vardır. Diyelim ki, yerel bir haber sitesindeki haber makalelerini kontrol etmek istiyorsunuz. Bu durumda medya içeriğiyle etkileşiminiz çok yüksektir. Bu, makale sayfalarında izin verilen bir video oynatma olasılığınızın yüksek olduğu söyleniyor. Bu durumda, siteyi otomatik oynatılacak şekilde yapılandırmak zaman kazandıracaktır. Aynı şey YouTube da video izlemeniz için de geçerlidir ve bu durumda otomatik oynatma oldukça faydalıdır.

Sessiz ve otomatik olarak oynatılan videoları görmezden geldiğinizde, gezinirken otomatik oynatma ortamının sesini kapatmak oldukça iyi bir yoldur. Otomatik çalma ortamının ses ile tersi durumda, bu durumda dikkat dağıtıcı olabilir. Google’ın, artık kullanıcılara, Otomatik oynatma politikaları aracılığıyla tarayıcıların otomatik oynatma davranışı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlaması söz konusudur. Tarayıcılar, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve kısıtlı ağ ortamında veri tüketimini azaltmak için daha sıkı otomatik oynatma politikalarına doğru ilerlemektedir. Buna ek olarak, Otomatik oynatma ilkesi, oynatma üzerinde kullanıcının tam denetimini sağlar ve Windows, Mac, LinuxChrome OS ve Android için Chrome’da kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Otomatik oynatma politikaları basittir ve aşağıdaki adımlar ile ayarları yapabilirsiniz.

Chrome’da Ses ve Video Oynatmayı Kontrol Etme

Chrome tarayıcısında ” Chrome: // flags // autoplay-policy ” adresine gidin.

Otomatik oynatma politikasının yanındaki sekmeyi tıklayın. Bu, açılır menüden kullanılabilir seçeneklerin bir listesini gösterir.

Seçebileceğiniz seçeneklerin listesi aşağıdadır:

  • Default : Bu seçeneğin seçilmesi otomatik oynatmayı etkinleştirir.
  • Nu user gesture is required : Bu durumda, kullanıcıların video veya ses dosyasını otomatik oynatmak için medya ile etkileşime gerek duymaz.
  • User gesture is required for cross-origin iFrames : Bu seçenek, “Hiçbir kullanıcı hareketi gerekli değildir” ile aynıdır, ancak diğer web sitelerinden medya içeriğini otomatik oynatmak için kullanıcı etkileşimi gerekir.
  • Document user activation is required: Bu durumda, medya içeriğini otomatik olarak yürütmek için kullanıcıların önce medyayla etkileşime girmesi gerekir. Web sayfasını ziyaret ettiğinizde ses veya video oynamaya başlar.

Gereksinimlerinize uygun seçenekleri belirledikten sonra Google Chrome tarayıcıyı yeniden başlatmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here