Flick Nedir? Facebook Yeni Zaman Birimi Flick’i İcat Etti!

0

Yeni Zaman Birimi İcat Edildi!

Son yıllarda hayatımıza yeni şeyler katma anlamında önemli çalışmaların altına imza atan Facebook, bu defa yeni bir icat ile karşımıza çıktı. Facebook şimdi de yeni bir zaman birimi icat etti. Bu yeni zaman birimine ise “flick” adını verdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Flick: Nano saniyeden büyük, mikro saniyeden küçük olan zaman birimi. Saniyenin 705 milyon 600 binde biridir.

Nanosaniye ise saniyenin 1 milyarda biridir ve flick görüleceği üzere nanosaniyeden daha uzun bir zaman birimidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Flick kelimesi Facebook mühendisleri tarafından “frame tick”in (Türkçe: “kare anı”) kısaltmasından türetildi. Sanal gerçeklik üzerine çalışan mühendisler böyle bir zaman dilimine ihtiyaç duydular ve bu zaman dilimi hesaplamaları fazlasıyla kolaylaştırdı.

FPS gibi saniyede tek bir kare ile çalışan projelerde saniye yada nanosaniye ile çalışmak büyük bir rakam karmaşalığına neden oluyordu. Örneğin 24 FPS bir videoda her bir kare 0,04166666667 saniye ya da 41666666,669 nano saniye uzunluğunda oluyor. Hesaplama yaparken bu rakamları kullanmak karmaşıklığa neden olduğu için bu zamana denk gelen süreye flick adı verildi.

Kısacası Flick medya sektöründe çalışanların, yani video üzerine çalışanların işlerini kolaylaştıracak. Bu sayede ses ve görüntü dosyaları ile çalışırken küsüratlarla uğraşılmayacak ve saniye bazında uzunlukları çok daha kolay hesaplanacak.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here