ERR_CONNECTION_CLOSED Hatası ve Çözümü

0

Google Chrome Hatası

ERR_CONNECTION_CLOSED hatası Google Chrome tarayıcısı ile alakalı bir hatadır. “Bu siteye ulaşılamıyor” yada “Bağlantı beklenmedik bir şekilde kapatıldı” gibi açıklamalar da görürsünüz. Yapmanız gereken işlemler açıklamasında ise genelikle şunları sıralar;

Sponsorlu Bağlantılar
  • Bağlantınızı kontrol edin
  • Proxy’yi ve güvenlik duvarını kontrol etme
  • Windows Ağ Teşhisini çalıştırma

Bu hatayı aldığınız ilk yapmanız gereken şey açmak istediğiniz sayfayı Firefox gibi başka bir tarayıcıda ve Google Chrome gizli sekmede açmaktır. Büyük ihtimalle bağlantıyı açacaksınız. Peki buatayı almanız neden olan şey nedir?

google-chrome

ERR_CONNECTION_CLOSED Hatası Çözümü

Çözüm 1: Yapmanız gereken ilk şey tarayıcınızın geçmişini temizlemektir. %99 ihtimalle tarayıcı önbelleğinden kaynaklanan bir sorundur. Tarayıcı geçmişinizi en başından beri olmak şartı ile temizleyin ve tekrar kontrol edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişi temizlemek için Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesinden üç nokta şeklindeki seçeneklere tıklayın ve açılan pencereden “Geçmiş” seçeneğinin üzerine gelin. Açılan seçenekler arasından tekrar “Geçmiş” seçeneğine tıklayın.

chrome-tarama-verilerini-temizleme-gecmisi-temizleme

Çözüm 2: İkinci nedeni ise kullandığınız VPN eklentileri olabilir. VPN eklentilerini devre dışı bırakarak ve kaldırarak denemenizi öneririz. VPN eklentilerinin dışında diğer eklentileriniz de buna neden olabilir. Bu yüzden diğer bütün eklentileri de devre dışı bırakarak kontrol edin.

Çözüm 3: DNS kaynaklı bir sorun olabilir. Bunun için bilgisayarınızın internet ayarlarına girerek DNS ayarlarınızı otomatik olarak alması için ayarlayın. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Çözüm 4: Diğer bir çözüm ise Chrome ayarlarınızı sıfırlamanızdır.  Chrome ayarlarınızı varsayılana sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz. Bunu yapmak için Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesinden üç nokta şeklindeki seçeneklere tıklayın ve açılan pencereden “Ayarlar“a tıklayın. Ayarlar penceresinde en alta gelerek “Gelişmiş ayarları göster...” deyin. Ve en alta gelerek “Ayarları sıfırlayın” butonuna tıklayıp tarayıcınızı sıfırlayın.

chrome-ayarlari-sifirlama

Çözüm 5: Farklı bir nedeni ise antivirüs programınız olabilir. Antivirüs programınızı devre dışı bırakarak tekrar deneyiniz. Eğer bağlantı açılırsa sorun antivirüs programından demektir. Bu defa antivirüs programınızın güvenli duvarı ayarlarını kontrol edin ve gerekli izinleri vererek engellemeleri kaldırın.

Çözüm 6: Proxy ayarlarından kaynaklanabilir. Bunun proxy’i kaldırmanız gerekir. Proxy’i kaldırmak için ise Chrome tarayıcınız da sağ üst kısım da bulunan üç nokta işaretine tıklayın. Daha sonra Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Proxy Ayarlarını Değiştir butonuna tıklayın. Açılan pencere de “Yerel Ağ (LAN) Ayarları” butonuna basın ve açılan yeni pencerede “Yerel ağınız için bir proxy sunucusu kullanın” seçeneği aktif ise kutucuktaki işareti kaldırın ve “Tamam” butonuna basarak ayarları kaydedin.

chrome-proxy-ayarlarini-degistir

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here