Dizüstü Bilgisayarımın (Laptop) Klavyesi Windows 10’da Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü (Resimli Anlatım)

1

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi çalışmıyor mu? Bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Harici aygıtlar bilgisayarınızda hala çalışıyor olsa da dahili klavyeyle ilgili bir sorun olabilir. Bu yazımızda klavyeyi geri getirmek ve çalıştırmak için bazı yararlı ipuçları sunmayı amaçlıyoruz. Bu ipuçları sorununuza kesin çözüm olabilir ya da olamaz, ancak yardımcı olacağı aşikar. Bu yazımızdaki klavye sorunu HP, Dell, Acer, Lenovo ve diğer Windows 10 dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere çoğu laptop için geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü Bilgisayarın Klavyesi Çalışmıyor

1. Yapabileceğiniz ilk şey, bazı tuşların veya klavyenin fiziksel olarak kopup kopmadığını bulmaya çalışmaktır. Fiziksel bir etki varsa, yapabileceğin çok fazla bir şey yoktur. Bu dizüstü bilgisayarı servis merkezine götürmeniz gerekiyor.

2. Klavyeyi temizlemeye başlayın. Tüm tozu temizlediğinizden emin olun ve klavye temiz olsun. Bir dizüstü bilgisayar temizleme kiti kullanabilirsiniz veya eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Fırçanızı kuru tutun ve klavyeyi yavaşça temizleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

3. Klavyenin çalıştığından emin olmanız için yapabileceğiniz bir diğer şey, BIOS menüsüne erişmek olacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatın ve açılış esnasında BIOS menüsünü açmak için tuşlara basın (genellikle Esc veya Del). BIOS menüsünü açıp gezinmek için ok tuşlarını kullanabilseydiniz, problemin donanım kısmı ile ilgili değil de yazılım kısmı ile olduğunu varsayabiliriz.

4. Klavye sürücülerini yeniden kurmak. Klavye olmazsa olmazınız ise ekran klavyesini geçici olarak etkinleştirebilir veya harici klavye bağlayabilirsiniz.

Şimdi klavye sürücüsünü güncellemek için Aygıt Yöneticisini açın. Şimdi aşağıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere ‘Klavye‘ adı altında, dizüstü bilgisayarınızın klavyesini bulacaksınız. Üzerine sağ tıklayın ve ‘Kaldır’ seçeneğini seçin. Dizüstü bilgisayarınızın klavyesinden emin değilseniz, tüm klavyeleri kaldırabilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sürücünün otomatik olarak yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. Değilse, tekrar Aygıt Yöneticisini açın, Klavyeleri sağ tıklayın ve “Donanım değişiklikleri tara” seçeneğine tıklayın.

Sürücü yüklendikten sonra, klavyenin çalışmaya başlamasını kontrol edin.

5. Bazı harici yazılımların ya da klavye ayarlarını değiştirdiğiniz ve kullanışsız hale getireceğini düşünüyorsanız klavye ayarlarını varsayılan olarak sıfırlayabilirsiniz.

6. Eğer klavye çalışıyorsa ancak tıklamaları düzgün şekilde algılamıyorsa, Temiz Önyükleme yapabilir ve kontrol edebilirsiniz. Klavyenin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun yoksa, muhtemelen normal durumda klavyeyi engelleyen bazı üçüncü parti yazılımlar veya servisler bulunur ve bunları bulmak zorundasınız.

7. Bir tuşa bastıktan sonra algılanmasında kısa bir gecikme fark ederseniz ve ekranda bir karakter görüntülenirse, Filtre tuşlarını devre dışı bırakmanız gerekir. Ne Filtre tuşları ne yapar elle titreme olan kişiler için yazmayı kolaylaştırmak için temelde tekrarlanan tuş vuruşlarını dikkate almamaktadır. Ancak bazen normal veya hızlı yazma hızı için sorunlara neden olabilir. Filtre tuşlarını devre dışı bırakmak için Ayarlara ve ardından Erişim Kolaylığına gidin. Sol menüden Klavye başlığını seçin ve filtre tuşlarını devre dışı bırakın. Bu, sorununuzu çözebilir. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Filtre Tuşları kapalı olmalıdır.

Bunlar klavyenizi çalıştırabilmek için sizlere gösterdiğimiz birkaç ipucuydu. Bunların haricinde, üreticinizin kendisi tarafından dizüstü bilgisayarınıza kurulmuş olan donanım tanılama aracını deneyebilirsiniz. Hiçbir şey yardımcı olmazsa, en iyi seçenek laptopu sertifikalı bir onarım merkezine götürmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here