Çocuklar Sanal Gerçeklik Gözlüğü VR Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

0

VR Gözlükler Çocuklar İçin Güvenli Mi?

Bir VR gözlük kullanan ve gördükleri karşısında şaşıran pek az yetişkin vardır. Çünkü insanın kendisini tamamen sanal bir ortama daldırması inanılmaz bir deneyimdir. Bu yüzden herkesin VR’yi keşfetmek için kendisine bir fırsat vermesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki ya çocuklar ne olacak? Çocukların bu sanal gerçeklik gözlüğünü yani VR gözlüklerden herhangi birini kullanması onlar için güvenli mi? Bu gözlüklerin güvenli bir şekilde kullandıklarından emin olmak mümkün mü? Yada kuralları nelerdir? Söz konusu çocuklar olduğunda bu soruları ciddi bir şekilde düşünmek gerekir.

Çocuğunuzun VR’yi kullanmasına izin vermeniz gerekir, ancak çocukların sanal dünyaya girmesine izin vermeden önce her şeyin güvende olduğundan emin olmanız gerekir.

Çocuklar ve VR Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

VR gözlükleri kullanan çocuklar olduğunda birçok önemli kaygı ortaya çıkar. Bundaki en büyük kaygı ise çocukların göz sağlığına bir zararı olup olmayacağı yönündedir. Bunlara Nintendo 3DS oyun konsolundaki 3D efektleri, özel gözlük gerektiren 3D TV’ler ve şimdi de VR gözlükler dahildir.

Birincil kaygı, bu görüntülerin gözün çabucak yorgunluğa ve zorlamaya neden olabilecek bir şekilde odaklanmasına neden olması ve buna gözlerin uzun süre maruz kalmasının zamanla göz hasarına neden olabileceğidir. En azından saatte bir kez mola vermek göz sağlığı için çok önemlidir.

Birçok doktor, VR gözlükleri kullananların, her saatlik kullanım için en az 10 dakikalık mola uygulamalarını öneriyor. Hatta Nintendo’nun 3DS’de bulunan uyarılarında düzenli olarak oyuncuların mola vermesi öneriliyor.

Kullanmakta olduğunuz donanım için öngörülen en düşük yaşı göz önünde bulundurmanız ve nedenini bir göz atmanız da önemlidir. Bazı VR gözlükler 10 yaş ve üstü çocuklar için bazıları da Samsung Gear VR gözlükte olduğu gibi 13 yaş ve üzeri çocuklar için bir uyarı vardır. Aslında çoğu VR gözlüğü, 13 yaşından sonra başlamanızı önermektedir. Bunun sebebi güvenlikten çok donanım tasarımı ile ilgisi olduğudur.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here