Bulut Depolama Alanındaki Dosyaları Şifrelemek ve Güvenliğini Sağlama

0

Buluttaki verileri neden şifrelemek gerekir

Hackerların yeni hedefi bulut depolama servisleri olmuş durumda. Artık bilgisayar kullanıcıları önemli verilerini depolamak için bulut depolama servislerini kullandıkları için hackerların hedefi haline gelmeye başladılar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bulut depolama servislerinde OneDrive ve Dropbox şifreleme seçenekleri sunuyor. ancak Google Drive henüz dahili bir şifreleme seçeneği sunmuyor. Biz de sizlere hem dahili şifreleme imkanı sunan bulut servislerin bu özelliğinden bahsedeceğiz hemde şifreleme imkanı sunmayan bulut servislerinden verileriniz nasıl şifreleyeceğinizi anlatacağız.

Bulut depolama şifrelemesi

Bulut depolama hizmetleri ile uğraşırken iki tür şifreleme vardır: transit ve resting (geçici ve kalıcı) Dosyalarınız bilgisayarınız ve bulut hizmeti arasında dolaşırken, yüklediğiniz dosyalar ve klasörler genellikle en az 128 bitlik güvenli yuva katmanı (SSL) teknolojisi ile şifrelenir.

Sponsorlu Bağlantılar

OneDrive servisi yalnızca iş aboneliğine sahip olanlar için kalıcı şifreleme özelliğini sunmaktadır.  Dropbox ise kalıcı 256 bit şifreleme imkanı sunar, ancak şifreleme anahtarlarını kendi elinde tutar. 256 bit şifreleme standardını kırmak neredeyse imkansızdır.

Peki buluttaki dosyalarınızı bulut depolama servislerinin insafına bırakmak istemiyorsanız ne yapacaksınız?

Kendi verilerinizi kendiniz şifreleyin

Güvenlik kaygısı nedeniyle bazı kullanıcılar bulut depolama alanını kullanmayı reddediyor. Ancak bu endişenizi ortadan kaldırarak verilerinizi kendiniz şifreleyip bulut depolama alanına gönderebilirsiniz. Dosyalarınızı buluta göndermeden önce şifrelerseniz verileriniz güvende olacaktır. Bunun için şifreleme programlarından birini kullanmanız gerekiyor.

Şifreleme yazılımlarının genelde kullanımı kolaydır, yalnız bu programları kullanırken belirlediğiniz şifreyi bir yere not edin. Ücretli ve ücretsiz bir çok şifreleme aracı vardır bu araçlar bulut depolama servisleri ile uyumlu çalışır.

Bizim size önereceğimiz ücretli ve ücretsiz kullanım imkanlarına sahip yazılımlar şunlardır;

  1. AxCrypt
  2. Folder Lock

Bu iki program da ücretsiz olarak temel sürümleri sunulmaktadır ve ek olarak yerel disk şifrelemesi ile birlikte birçok özellikle birlikte ücretli abonelikler sunmaktadır.

  1. 7Zip
  2. Boxcryptor

Dosyalarınızı buluta göndermeden önce şifrelemenizi sağlayan ücretsiz alternatifler de bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here