Code 24 Hatası: Aygıt Yok, Düzgün Olarak Çalışmıyor veya Sürücülerinin Tamamı Yüklenmemiş Nasıl Düzeltilir? (Resimli Anlatım)

0

Bilgisayar donanımlarından herhangi biri çalışmayı durdurduysa ve Aygıt Yöneticisinde “Bu aygıt mevcut değil, düzgün çalışmıyor veya tüm sürücüleri yüklü değil” (Kod 24) adında bir hata mesajı görürseniz, düzeltmek için bazı olası çözümler aşağıda belirtilmiştir. Bu sorun her an ortaya çıkabilir. Klavye, fare veya yazıcı gibi herhangi bir donanım aniden çalışmayı durdurabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aygıt Sürücüsü Hata Kodu 24, aygıt yanlış yerleştirildiğinde de bu durumun ortaya çıkabilir. Sorun donanım hatası veya yeni bir sürücüye ihtiyaç duyulması da olabilir. Cihazlar, çıkarılmaya hazır oldukları takdirde bu durumda kalırlar. Cihazı çıkardıktan sonra bu hata kaybolur.

Aygıt Yok, Düzgün Olarak Çalışmıyor (Kod 24 Hatası)

Bu sorunun ortaya çıkmasının başlıca nedenleri şunlar:

  • Donanım hatalı yüklenmiş olabilir.
  • Donanım hatalı olabilir.
  • Bozulmuş veya eskimiş sürücü olabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Bu sorunu çözmek için, aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

1. Aygıt Sorun Giderici

Windows 10‘da, Sorun Gider‘i çalıştırmak çok kolaydır. Win + I düğmesine basarak Windows Ayarları panelini açın. Bundan sonra, Güncelleştirme ve Güvenlik ardından Sorun Gider sekmesine gidin. Sağ tarafta, Donanım ve Aygıtları bulun. Seçin ve Sorun gidericiyi çalıştır düğmesini tıklayın. Bunu takiben, çalışması için ekran seçeneğini izlemeniz gerekir.

Klavyeniz veya yazıcı çalışmıyorsa, Klavye Sorun Giderici‘yi veya Yazıcı Sorun Giderici‘yi de çalıştırabilirsiniz.

2. Cihazı Fişten Çekip Doğrulayın

Bazen hatalı donanım bilgisayarınızda bu soruna neden olabilir. Bu nedenle, çözüm bilgisayarda bulunan tüm donanımların fişini çekip ve bunları birer birer takmak olacaktır. Böylece, hatalı bir donanımın olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Herhangi bir aygıt düzgün çalışmıyorsa veya belirli bir aygıtı taktıktan sonra aynı hatayı alırsanız, hatalı aygıtı tanımlayabilir ve onarabilirsiniz.

3. Aygıt Sürücüsünü Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Klavye ya da fareyi kontrol ederken bu hata mesajını görürseniz mevcut sürücünüzü güncelleyebilir ya da kaldırabilir ve sürücüyü yeniden yükleyebilir ve ardından cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Aygıt Yöneticisini açıp sürücüye sağ tıklayın, Sürücüyü güncelle veya Aygıt kaldır seçeneğini seçin. Bunu takiben, işleri tamamlamak için ekran seçeneklerini takip edin. Sürücüyü kaldırdıysanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın, aygıtı takın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin. Bu seçeneği Aygıt Yöneticisi> İşlem altında göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here