Bilgisayarı DVD veya USB’den Başlatmak İçin BIOS’dan Boot Önceliğini Değiştirme (Resimli Anlatım)

0

Bilgisayarı Farklı Sürücüden Başlatma

Bilgisayarınıza format atmak, yeniden yüklemek, bilgisayar sorunlarını düzeltmek yada temiz kurulum yapmak için bilgisayarı USB’den yada DVD’den başlatmak isteyebilirsiniz. BIOS’a girerek bilgisayarınızın USB yada DVD’den başlaması için gerekli değişikliği yapmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8.1 yada Windows 10 bilgisayarınızda bilgisayarı DVD ve USB’den başlatmak için yapmanız gereken BIOS ayarlarını resimli bir şekilde aşağıda anlatıyoruz.

BIOS’a Nasıl Girilir?

Öncelikle bilgisayarınızdan BIOS’a girmeniz gerekir. BIOS’a giriş ise her bilgisayarda farklı olabilir. Bunun nedeni ise anakart modeline göre farklı giriş seçeneklerinin sunulmasıdır. Ancak BIOS’a girmek için bütün bilgisayarlarda Esc, F2, F1, F10, F11, F12, DEL tuşlarından biri kullanılır. Sizin bilgisayarınız için hangi tuş geçerli bilmiyorsanız ya deneme yanılma yöntemi yada bilgisayarınızın kullanma klavuzuna bakın. Veyahut Google üzerinde bilgisayarınızın modeline göre arama yaparak hangi tuş olduğunu öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi tuş olduğunu öğrendikten sonra bilgisayarınızın yeniden başlatın ve bilgisayar ekranı karşınıza gelene kadar ilgili tuşa sürekli basın. Bir süre sonra BIOS ekranı karşınıza gelecektir.

BIOS Ayarlarını Değiştirme

Bilgisayar açılırken ilgili tuşa sürekli bastığınız zaman aşağıdaki gibi karşınıza BIOS ekranı gelecektir.

boot-ayarlari-1

Bu ekranın üst menüleri arasında Boot sekmesini göreceksiniz. Boot yerine “Boot Options”, “Boot Order”, “StartUp” isimleri de yazabilir. Klavyenin ok tuşları ile Boot sekmesine gelin. 

boot-ayarlari-2

Boot sekmesine geldiğinizde “Boot Device Priority” seçeneğini göreceksiniz. Yine okları kullanarak bu seçeneğin üzerine gelin ve “Enter” tuşuna basın. 

boot-ayarlari-3

Bu pencerede bilgisayarı başlatma seçeneklerini göreceksiniz. DVD’den başlatmak için CDROM seçeneğini Flash Bellekten başlatmak için Removable Devices seçeneğini ilk sıraya almanız gerek. Bunun için ok tuşlarını kullanarak yada “+”, “-” tuşlarını kullanarak sıralamayı değiştirebiliyorsunuz. Zaten yan dikey menüde hangi tuşun ne işe yaradığı anlatılıyor. CDROM yada Removable Devices seçeneğini seçtikten sonra “F10” tuşuna basarak kaydedip çıkın. Genellikle bütün bilgisayarlarda kaydedip çıkma tuşu F10’dur. Ancak siz yine yandaki dikey menüden “Save and Exit” seçeneğinin karşısında hangi tuş olduğunu kontrol edin. F10 tuşuna basınca karşınıza gelen uyarı penceresine “Ok” diyerek onaylayın.

boot-ayarlari-4

Son olarak işiniz bittikten sonra tekrar BIOS’a girerek HDD yani Hard Drive seçeneğini tekrar en üste getirmeyi unutmayın. Aksi takdirde bilgisayarınız sürekli CDROM yada flash bellekten başlatılmaya zorlanacaktır ve bilgisayarınız açılmayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here