APPX Dosyası ve Fiddler Nedir? Microsoft Mağazadan APPX Dosyaları Nasıl İndirilir?

0

Windows Mağazası kullanıcılarının, çevrimdışı kurulumlar için XAP veya APPX dosyalarını manuel olarak indirmelerine izin verildiği günler geçti. Microsoft Store’un tanıtımıyla Microsoft, bu seçeneği durdurdu. Artık, kullanıcıların yalnızca Store’dan kendi uygulamalarını yüklemelerine izin verilir. Bu, Windows 10 bilgisayarınıza APPX dosyalarını yükleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ama asıl önemli olan bir APPX dosyası nasıl indirileceği. Bunun için Fiddler adında bir araç kullanıyor olacağız. Ama önce, bir APPX dosyası nedir, Fiddler nedir ve güvenli midir sorularının yanıtını öğrenelim. Bütün bu sorulara tek tek bakacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

APPX Dosyası Nedir

APPX, UWP veya Evrensel Windows Platform uygulamaları için yeni bir dosya biçimidir. UWP, Win32 uygulamaları için yerel exe’nin yerini almıştır. Bu uygulamalar, Windows 10 ile birlikte gelen daha güvenli ve daha işlevsel API’lerden yararlanabilir. Microsoft, Project uygulamalarını UWP platformuna getirme yolu olan Project Centennial’i tanıttı. Bu UWP platform uygulamaları şu anda yalnızca Microsoft Mağazasından edinilebilir. Bu iyi bir şeydir çünkü, kötü amaçlı kodun bilgisayarınıza girmesine izin vermez çünkü Microsoft, Microsoft Mağazasındaki uygulamalar biçiminde temiz ve kötü amaçlı olmayan kodların yayınlanmasını sağlar. Project Centennial’den yararlanan ve Win32’dan UWP’ye dönüştürülen uygulamalardan bazıları Spotify gibi başlıkları içeriyor.

Fiddler Nedir

Fiddler, Windows 10 için bir Win32 yazılımıdır. Bilgisayarınız ile yapılan tüm HTTP ve HTTPS bağlantılarını izleme yeteneklerine sahiptir. Bununla ilgili en iyi şey, sadece APPX dosyaları için değil, aynı zamanda bunları Windows 10 güncelleme paketine dönüştürmek için ESD dosyalarını da alabilmenizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

En son Fiddler sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Fiddler’ı yükledikten sonra, aşağıdaki adımları takip edin.

Microsoft Store’dan APPX Dosyaları Nasıl İndirilir

Fiddler’ı aç. Açıldıktan sonra, aşağıdaki gibi bir pencere göreceksiniz.

Üstteki gezinme çubuğunda, WinConfig etiketli bir düğme göreceksiniz. Üzerine tıklamanız gerekiyor.

Düğmeye tıkladıktan sonra UAC veya Kullanıcı Hesabı Denetimi isteminde bulunacak ve Evet’i tıkladıktan sonra AppContainer Loopback Exemption Utility adlı bir pencere açılacaktır.

Şimdi, Exempt All tıklayın. Ve ardından Değişiklikleri Kaydet’i (Save Changes) tıklayın.

Ardından, ana pencerede, WinConfig düğmesinin yanında bir çıkarma (çapraz) düğmesi göreceksiniz.

Üzerine tıklayın ve ardından Tümünü kaldıra (Remove all) tıklamanız gereken bir açılır menü göreceksiniz.

En sevdiğiniz uygulamanın APPX dosyasını Microsoft Mağazasından almaya hazırsınız.

Microsoft Store’u açın ve favori uygulamanızın sayfasına gidin ve uygulamayı indirmeye başlayın.

Uygulama şimdi indirilirken, arka planda hala çalışmakta olan Fiddler’a gidin. Arka planda çalışırken, bilgisayar tarafından talep edilen ve alınan tüm trafiği izleyecek.

Aynı gezinme çubuğundaki Bul (Find) düğmesine tıklayın ve APPX’i arayın ve Enter tuşuna basın.

Şimdi bunu yaptığınızda, herhangi bir APPX dosyasını indiren tüm bağlantılar aşağıdaki resimde gösterildiği gibi sarı renkte vurgulanacaktır.

Vurgulanan herhangi bir girişi seçin ve üzerine sağ tıklayın. Şimdi kopya etiketinin üzerine gelin ve sadece URL’yi tıklayın.

APPX dosya paketinizi indirmeye başlamak için bu URL’yi tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın veya indirme yöneticinize ekleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here