Adobe Reader veya Acrobat Windows 10’da Çalışmayı Durdurdu Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)

0

Windows 10‘da PDF dosyalarını açarken Adobe PDF Reader çalışmıyorsa, bu yazımızda Adobe Acrobat Reader‘ı düzeltmek için yapabileceğiniz bazı çözümleri önerecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

PDF (Taşınabilir Belge Formatı), bir belgeyi yönetmek için önemli bir araç haline geldi. Adobe Reader veya Acrobat, dosyaları PDF biçiminde görüntülemek, oluşturmak ve yönetmek için Windows’ta en sık kullanılan uygulama yazılımlarından biridir. Kullanıcılar bilgisayarları Windows 7 veya Windows 8‘den Windows 10‘a yükselttikten sonra bir çok kullanıcı PDF dosyasını açarken sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Adobe Reader Windows 10’da çalışmıyor

PDF dosyasını açtığınızda sizi birkaç saniye meşgul eden bir uyarıyla karşılaşırsınız ve hiçbir şey yapamazsınız. Adobe Reader veya Acrobat herhangi bir hata kodu veya herhangi bir hata bilgisi göstermediğinden bu durum oldukça tuhaftır. Sorunu çözmek için, ayarlarda bir takım değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz veya Adobe Reader’ın daha yeni sürüm güncellemesini indirmeniz gerekebilir. Ayrıca, kullandığınız Adobe Reader’ın veya Acrobat’ın zarar görüp, işlevin sorunsuz yürütülmesini engelleyebileceği de mümkündür. Aşağıdaki çözümler, bunu düzeltmenin yollarını size gösterecektir. Adobe Acrobat Reader DC çalışmayı durdurdu sorunu için işte yapacaklarınız.

1. Adobe Reader Ayarlarını Değiştirme

 1. Adobe Reader’ı açın ve menüdeki Düzenle seçeneğini tıklayın.
 2. Düzenle menüsündeki Tercihler’i tıklayın.
 3. Yeni Tercihler penceresindeki ‘Kategoriler‘ altında Güvenlik (Gelişmiş) seçeneğini seçin.
 4. Korumalı Alan Korumaları altındaki kutunun işaretini kaldırarak “Başlangıçta Korumalı Mod” özelliğini devre dışı bırakın
 5. Gelişmiş Güvenliği Etkinleştir” seçeneğini işaretleyin ve Tamam deyin.

2. Adobe Reader Yüklemesini Onar

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen Adobe okuyucu ve kaynakları, yazılımın sorunsuz çalışmasını engelleyecek şekilde zarar görebilir. Hasar görmüş Adobe okuyucuyu onarmak için hızlı bir düzeltme yapalım.

 1. Adobe Reader veya Acrobat’ı açın.
 2. Menüdeki Yardım düğmesine tıklayın.
 3. “Adobe Reader Yüklemesini Onar” seçeneğine tıklayın ve yeniden başlatın.

Yukarıdaki çözüm, sorunu düzeltmene yardımcı olmazsa, Windows 10 da Adobe Reader‘ın en yeni sürümünü çalıştırdığından emin olun. Güncelliğini yitirmiş olan Adobe Reader’ı veya Acrobat’ı çalıştırmak sisteminizde çakışmalara neden olabilir. En son güncelleştirme düzeltme ekini indirmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki çözüm en son güncellemeleri kontrol etmenize yardımcı olur.

3. En Son Güncelleştirmeyi Yükle

 1. Adobe Reader veya Acrobat’ı açın.
 2. Menüdeki Yardım seçeneğine tıklayın.
 3. Yardım açılır menüsünden “Güncelleştirmeleri Denetle” seçeneğini tıklayın.
 4. Güncelleştirmeler denetlendikten sonra karşınıza gelen pencerede aşağıdaki gibi “En son sürümü edinin Adobe Reader” gibi bir bağlantı göreceksiniz. Buraya tıklayarak en son sürümü indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.

4. Adobe Reader’ı Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Adobe Acrobat Reader‘ı program kaldırıcıyı kullanarak bilgisayarınızdan tamamen kaldırın ve en son sürümünü indirip kurun. İsterseniz buradan Adobe’yi bilgisayarınızdan kaldırmak için gerekli olan remi programı indirebilirsiniz.

5. Varsayılan PDF Okuyucuyu Değiştir

Zengin özelliklere sahip bir deneyim için Adobe Reader veya Acrobat’ı varsayılan PDF okuyucunuz yapmış olabilirsiniz. Ancak bu çalışmadığı için bazı ücretsiz PDF Okuyucularına bakabilir veya aşağıdaki gibi Windows 10’daki varsayılan PDF okuyucunuzu değiştirebilirsiniz.

 1. PDF dosyasını sağ tıklatın.
 2. Menüde “Birlikte ” seçeneğini tıklayın.
 3. Program listesinden favori PDF okuyucunuzu seçin.

Yoksa, başka bir uygulama seçin ve varsayılan program olarak ayarlayın.

Yukarıdaki çözümler yardımcı olmazsa, PDF dosyasının oluşturulması sırasında PDF dosyası bozulmuş ya da program tarafından bir hata oluşmuş olabilir. PDF dosyasının hasarlı olmadığından emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here