Windows 10’da Bilgisayarın Ne Kadar Süre Açık Kaldığını Öğrenme (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızın ne kadar zamandır açık olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bilgisayarınızın ne zaman yeniden başlatıldığını ve açık kaldığı süreyi öğreniyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows bilgisayarınızın ne kadar zamandır açık olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun bilgisayar başında ne kadar oturduğunu ve bilgisayarın dolayısı ile ne kadar süredir açık kaldığını bu yöntem ile öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yalnız şunu unutmayın ki bu yöntem ile bilgisayarın en son açıldıktan yada yeniden başlatıldıktan sonra ne kadar süredir açık kaldığını göstermektedir. Şimdi bilgisayarınızın ne kadar süredir açık olduğunu ve en son yeniden başlatıldığı saati nasıl öğreneceğinize bakalım.

Bilgisayar ne kadar süredir açık?

Bunun “Görev Yöneticisi” penceresine gitmeniz gerekir. Görev Yöneticisini açmak için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına aynı anda basın yada aşağıdaki resimde görüleceği üzere Görev Çubuğu üzerinde sağ tıklayarak  Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın.

Görev Yöneticisi

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere Görev Yöneticisi penceresi açılacaktır. Bu pencerede üst menüde yer alan “Performans” sekmesine tıklayın. Ve karşınıza aşağıdaki resimdeki erkan gelecek.

görev yöneticisi - performans- çalışma zamanı

Yukarıdaki resimde kırmızı kutu içerisinde gördüğünüz “Çalışma zamanı” bilgisi bilgisayarın en son açıldıktan yada yeniden başlatıldıktan sonra geçen süreyi gösterir. Yani bilgisayar orada yazan süre kadar açık kalmış anlamına geliyor.

Bilgisayar en son ne zaman yeniden başlatıldı?

Bu sorunun cevabını görmek için Komut İstemi penceresini açmamız gerekiyor. Windows arama kutusuna “cmd” yada “Komut İstemi” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. açılan komut istemi penceresine “systeminfo” yazın. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sistem bilgisini size sunacak ve bu bilgiler arasında “System Boot Time” satırını göreceksiniz. Burada yazan tarih ve saat bilgisayarınızın en yeniden başlatılma tarihi ve saatidir.

komut istemi yeniden başlatma zamanı

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here