Windows 10 İkinci Monitörü (Ekranı) Algılamıyor Sorunu ve Çözümü (Resimli Anlatım)

1

Windows 10 işletim sistemlerinde ikinci bir ekran ya da monitör ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bilgisayar ikinci monitörü algılamıyor sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu hatanın çözümü için yazımızı inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımız için birçok yardımcı programın yanı sıra ikinci bir monitör de bizlere çok yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, ikinci monitör sisteme bağlı olmasına rağmen, Windows onu algılayamaz ve bir hata verir. Bu durumun nedenleri pek çok şey olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlamadan önce Windows 10 işletim sisteminizin en son Windows Güncellemelerinin kurulu olduğundan, ikinci monitör donanımınızın çalıştığından ve çift monitörlerin doğru bir şekilde kurulduğundan emin olun.

1. Sürücü Güncelleme

Çoğu zaman, ikinci monitörün Windows tarafından bulunamaması ekran kartı ile ilgilidir. Ekran kartı veya grafik kartında en son sürücüler yüklü olmadığı için ikinci ekranı algılayamıyor. Bu nedenle ekran adaptörleri ve monitörleri için sürücüleri güncellemeniz gerekiyor. Belki de NVIDIA sürücünüzü güncellemeniz veya yeniden yüklemeniz gerekiyor. Bu nedenle aygıt sürücülerini güncelleyin ve bakın.

Sürücüleri güncelleme işlemi başarısız olursa, onları yeniden yükleyebilirsiniz:

 1. Windows tuşu + X tuşuna basın ve Aygıt Yöneticisini seçin.
 2. Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesini bulun. İlgili aygıtta sarı bir ünlem işareti görürseniz, üzerine sağ tıklayın ve sürücüyü geri almak için Geri al seçeneğini seçin.
 3. Bu seçenek mevcut değilse üzerine sağ tıklayın ve Kaldırı seçin. Sistemi yeniden başlatın.
 4. Aygıt Yöneticisini tekrar açın ve sürücüyü yüklemek için Donanım değişikliklerini tara seçeneğini seçin.

2. Monitör ayarlarını manuel olarak algıla

İşletim sisteminiz diğer monitörü algılayamazsa Başlat, Çalıştır’ı sağ tıklatın ve Çalıştır kutusuna desk.cpl yazın ve Gösterge Ayarlarını açmak için Enter tuşuna basın. Genellikle, ikinci monitör otomatik olarak algılanmalıdır, aksi halde manuel olarak algılamayı deneyebilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açmak için Başlat düğmesine ve daha sonra sembol olan dişli çarka tıklayın.
 2. Sistem bölümüne gidin ve Çoklu Görüntüleme sütununun altındaki “Algıla” yı tıklayın. Bu düğme, işletim sisteminin diğer monitörleri veya ekranları, özellikle eski modelleri algılamasına yardımcı olur. Burada kablosuz bir ekrana da bağlanabilirsiniz.

3. Donanım sorunlarını giderme

 1. İkinci monitöre bağlanan HDMI kablosunu değiştirmeyi deneyin. Çalışırsa, önceki kablonun bozuk olduğunu anlarız.
 2. İkinci monitörü farklı bir sistemle kullanmayı deneyin. Sorunun monitörle mi yoksa birincil sistemle mi olduğunu görmeye yardımcı olur.
 3. Donanım ve Aygıtlar Sorun Gidericiyi çalıştırın ve bakın.

Bu durumla ilgili herhangi bir başka fikriniz ya da yorumunuz varsa bize yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

 1. Ne zamandan beri araştırdığım sorunu sizlere aktarıyım
  Laptop: Lenovo ideapad 520 4 GB 940mx intel 620
  İkinci monitör : asus vs228de
  monitörde hdım çıkışı yok vga çıkışı var laptop da sadece hdım girişi var bende dönüştürücü aldım taktığım zaman monitörü algılamıyor. kabloyu test ettim çalışıyor monitör de başka laptopa bağlanıyor başka monitör de benim laptopa bağlanıyor yani tek uyumsuzluk ikisi arasında
  ekran kartlarının driverları güncel.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim net de bulamadım çözümünü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here